Razvoj poslovanja kroz kupovinu ili prodaju kompanija
Generacija iskusnih osnivača shvata da prodaja kompanija nije predaja. Mnogi mlađi osnivači pokreću kompanije sa idejom da će ih prodati ili bar naći investitora i partnera. I među jednima i među drugima nemalo je onih „večito mladih“ i mladih preduzetnika koji bi radije investirali u razvoj svog biznisa nego „u ciglu“.
Ko je stvarni vlasnik porodične kompanije?
Ručam sa jednim prijateljem (inače, preduzetnikom – osnivačem) i kažem mu da treba da napišem tekst čiji je naslov „Ko je stvarni vlasnik porodične kompanije?“ a on mi, kao iz topa, kaže „Supruga!“.
To kaže moj prijatelj, a šta kažu propisi, šta kaže praksa?
Fabrike menadžerima - Sloboda vlasnicima
Recenzija knjige „Sistemska transformacija“ Fuada Šišića
Šekspir je mudriji od naroda
Šta se dešava, kolika je uspešnost tranzicije u porodičnim kompanijama kod nas? Da li je kod onih koji prilježno rade na „4 pripreme“ veća verovatnoća da će generacijska tranzicija biti uspešna?
Tradicije nemamo, iskustva imamo!
Peti po redu, celodnevni BIZIT seminar o porodičnim kompanijama (19. april 2023, Beli dvor, Beograd) ima jasnu poruku - „Tradicije nemamo, iskustva imamo!“. Na žalost, mi u Srbiji i regionu TRADICIJE NEMAMO. U poslednjih tridesetak godina obnovljenog privatnog preduzetništva osnivači pokreću kompanije i sada smo u godinama kad biologija čini svoje i osnivači se voljno ili nevoljno povlače. Vreme je za nasleđivanje biznisa.
Prodaja porodične kompanije – poraz ili pobeda?
Željena generacijska tranzicija u porodičnim kompanijama je ona u kojoj kompanija nastavlja da uspešno funkcioniše, a članovi porodice imaju normalan nedeljni ručak.
Intervju Borisa Vukića časopisu Biznis i finansije
Glavna odlika osnivača je da svoj posao poznaju do najsitnijih detalja i da probleme rešavaju u hodu, ponekad i intuitivno. Njihovi naslednici, međutim, često nisu poput svojih roditelja, a nisu se ni „kalili“ u istim uslovima. Ali, oni i ne treba da budu isti kao osnivači, jer uglavnom nasleđuju razvijeno preduzeće kojem nije potreban preduzetnik da ga vodi, već – menadžer.
Tajanstveni svet porodičnih kompanija
Kurs za mlade naslednike ⏰29. mart 2023. (prvo predavanje od ukupno 6) 📌Online sesije, preko aplikacije Zoom 👨💼 7 iskusnih predavača
"Ja sam slobodan čovjek"
Uvijek moramo biti svjesni uticaja vanjskih i unutrašnjih okolnosti, koje ponekad mogu biti i specifične. Tako da svaki proces transformacije je jedinstven i poseban za svaku firmu pojedinačno i ne može se preslikavati na neku drugu.
Hoću da budem važan
„Neće se ova firma u potpunosti promeniti dok je stari živ“. Ili da priđemo sasvim blizu poruci koju želim da podelim – „Niti jedna kompanija ne može se u potpunosti profesionalizovati dok je osnivač živ“. Osim ako je ne proda.
Zašto je teško pokloniti udeo nasledniku?
Najveća dilema koju većina osnivača ima je „kako biti pravedan prema deci, a učiniti najbolje za kompaniju“ jer ono što je pravedno prema deci ne mora biti najbolje za kompaniju i obratno.
Uspešna tranzicija u porodičnim kompanijama
Najkraći, a tačan odgovor na pitanje „Šta je u stvari uspešna generacijska tranzicija u porodičnim kompanijama“ glasi - „Kompanija nastavlja da uspešno funkcioniše, a članovi porodice imaju normalan nedeljni ručak.”
I u 2023. godini gradite porodične kompanije...
U sledećoj i u svim godinama koje slede želimo osnivačima da grade kompanije u kojoj će sem njihove i „druga deca“ želeti da rade a naslednicima i menadžerima da ih u tome iskreno podrže.
Spavanje sa jednim okom otvorenim
„Prvih 15 godina razmišljao sam isključivo kao zubar, tek unazad godinu dana razmišljam kao poduzetnik.“
Josip Čes, Dental centar Čes
O onima koji žele letjeti s orlovima, osnivačima obiteljskih kompanija
Pozivam na pažljivo čitanje teksta koji je pred vama. Autor je Jakov Urbanke, CEO HSM iz Zagreba. On i brat Juraj prošli su kroz uspešan proces tranzicije sa osnivača/roditelja Blaženke i Aladara. Jasan je Jakov, otvoren i direktan i njegove poruke su takve. Piše o procesu koji je bio težak, zahtevan i uspešan i deli ono što su naučili. Tekst je dugačak i molim čitajte ga na miru. Hvala Jakove, radujem se sledećima.
B.V
Sporo prilagođavanje iznenadnim promenama organizacione strukture
U procesu pripreme kompanije za biznis transfer ključno mesto zauzima postavljanje jasne organizacione strukture. Pred Vama je tekst dr Zvezdana Horvata jednog od najiskusnijih svetskih praktičara i konsultanta u ovoj oblasti.
Zapisi pred svitanje u porodičnoobiteljskim tvrtkakompanijama(drugi deo)
Dakle na čelu SAMO 12% porodičnih kompanija u svetu se nalaze menadžeri koji nisu članovi porodice. Pitanje je da li …
Četiri pitanja za Milovana Zvijera
U Beogradu je dana 04. oktobra 2022. godine održan USAID CATALYZE Engines of Growth događaj na kome su učesnici razgovarali o pristupu finansijama i perspektivama private equity i venture capital fondova, kao i ključnim izazovima sa kojima se susreću i fondovi i lokalne kompanije u procesima saradnje.
Zapisi pred svitanje u porodičnoobiteljskim tvrtkakompanijama(prvi deo)
Taj trenutak kad me osnivači, drage volje samonikli preduzetnici i teškom mukom samouki menadžeri, upitaju "I šta kažete, kako Vam se čine ovi moji direktori, menadžeri?". Srećom do sada je svaki reagovao osmehom na moj odgovor: "Ko ih je menadžerima pravio - odlični su"
Učestvovanje u vlasništvu - zašto NE iz ugla menadžera
Pre dve sedmice Milovan Zvijer je vratio temu uvođenja menadžera u vlasničku strukturu. Na ovu temu podrazumevana teza je da „menadžeri oće a vlasnici ne daju“. Danas tekst Irene Bulat tendenciozno pisan i nazvan „UČESTOVANJE U VLASNIŠTVU – ZAŠTO NE IZ UGLA MENADŽERA“, a za dve sedmice zašto DA iz ugla vlasnika.