Kreiranje izlazne strategije osnivača

AUTOR: Miloš Švarc

Osnivači koji su na ovim našim prostorima pre 15 – 20 godina osnovali svoje kompanije a i danas vode uspešan biznis, dobro znaju da se uspeh nije desio preko noći. U danima osnivanja kompanije, nijedan od njih nije se zapitao kada, kako i kome želi da prepusti svoj biznis, da li to hoće i može. A da li se ti isti osnivači danas, posle svega, pitaju šta će se dogoditi sa njihovom kompanijom ako se nešto preko noći desi?! Vremenski točak nameće pitanje da li će kompanija biti uspešna i u budućnosti, kada oni, osnivači,  delimično ili potpuno siđu sa upravljačko-rukovodeće scene kompanije koju su i osnovali.

 

Šta treba da pokrene osnivača da razmišlja i da krene u kreiranje sopstvene izlazne strategije? Kako napraviti plan i strategiju beskonfliktnog prenosa poslovanja sa osnivača,  i kako da se potom - kada se steknu uslovi -  poslovanje prenese na članove porodice, i/ili na najvernijeg saradnika, ili na više njih?

 

Istina je da u današnjim uslovima poslovanja nije jednostavno projektovati poslovni ambijent na period duži od tri godine - a shodno tome i strategiju poslovanja i razvoja. Zato su ova teška poslovna vremena mnogima izgovor da ne razmišljaju dugoročno,  a kamoli o prepuštanju direktorskog mesta ili - ne daj bože -  prenošenju udela u vlasništvu kompanije. Zbog sve oštrijih uslova pod kojima poslodavci angažuju, plaćaju i nagrađuju svoje uspešne kadrove, u mnogim kompanijama raste broj nezadovoljnika. A šta je s planom razvoja karijere ključnih stručnjaka? Mora se priznati da danas većina poslodavaca o izradi takvog plana i ne razmišlja. Kako onda da taj isti poslodavac razmišlja o mogućem prepuštanju direktorskog mesta mlađima od sebe, osim ako to nije, u nekim slučajevima, sin osnivača? Da ne navodim mogućnost motivisanja ključnih kadrova uvođenjem u suvlasništvo nad kompanijom!

 

A šta ako se desi viša sila? Najnemilosrdniji činilac potpunog nezadovoljstva upravo je zakon više sile. Zbog njega se ponekad iznenadno prekida uspešna karijera. U takvim situacijama i u porodičnom i poslovnom okruženju svi (p)ostaju zatečeni, a potom i nezadovoljni.

Zašto?

 

Pri izradi strateškog razvoja poslovanja kompanije treba uraditi sva tri scenarija (optimistički, realni i pesimistički.) Od tri moguća, osnivači - većina njih - nisu planirali ili ne žele da planiraju pesimistički scenario. Da li će se osnivač zapitati šta će se desiti sa njegovom firmom, i sa njegovom porodicom, ako se njemu nešto danas desi? Da li će moguće scenarije razmatrati sa svojim najbližima? U našoj (poslovnoj) kulturi nije ni uobičajeno ni poželjno o tome razgovarati, a kamo li planirati!

 

Kako onda pokrenuti proces razmišljanja o izlaznoj strategiji osnivača?

 

Teoretski, osnivač ima nekoliko opcija za potpun, ili delimičan, izlazak iz biznisa: dogovoreni prenos (vlasništva i/ili direktorskog mesta), tj. svojevoljno; smrt, tj. iznenadno; invaliditet;…

 

Razmislite o ovim mogućim opcijama! Jer zaista, da bi kompanija bila uspešna,  da bi uspeli vaši najbliži i vi sa njima, treba da razmotrite i donesete plan za svaku opciju. A svaka ima i svoj pesimistički scenario.

 

Kako to uraditi, a da pri tome ne dođe ni do emotivnog ni do finansijskog samopovređivanja, niti do povređivanja najbližih, do kojih vam je svakako najviše stalo?

 

Planiranje izlazne strategije je proces, kao i svako drugo planiranje. To je proces koji je repetitivan i na svom kraju u suštini je neizostavna podloga i ključ za potpuniji uspeh u budućnosti kako vaše kompanije, tako i vaše porodice, ključnih kadrova u kompaniji, i naravno vas samog. Brojni su elementi koje treba sagledati, razmotriti, odabrati, planirati, o kojima treba odlučiti. Vi kao osnivač, i vlasnik, i direktor, i glava porodice, treba da uspostavite svoju izlaznu strategiju, razgovarate o tome sa svim članovima porodice kao i sa ključnim rukovodiocima u kompaniji. Tako dobijenu izlaznu strategiju treba da usaglasite sa planovima kompanije i da je osmišljeno realizujete. U toku tog procesa pripremićete kompaniju da bude potpuno profesionalizovana, kako u rukovođenju tako i u upravljanju, pripremićete porodicu, odrediti i pripremiti naslednika... Dakle,  pripremiti, planirati, pripremiti…

 

U porodičnoj kompaniji u pravno-formalnom nasleđivanju vlasništva nad kompanijom nije dilema ko su naslednici u kompaniji. U ovom razmatranju jedna od najčešćih i ključnih enigmi  za osnivača jeste kako će naslednik/naslednici upravljati (vlasništvom) kompanije.

 

Preneti upravljanje (vlasništvom) i preneti rukovođenje (poslovanjem) kompanije dva su potpuno različita i nezavisna procesa. Oni mogu da (po)traju i u tom trajanju da nanesu i direktnu i indirektnu štetu, ponekad nenadoknadivu. Formalno jednostavno, u realnosti veoma komplikovano! Nedefinisano i neizvesno treba i može da postane izvesno i uspešno. Preduslov je započeti, još danas, promišljanje na ovu temu i to tako da se nađu moguća (planska) strateška rešenja i odgovori na najvažnija pitanja. A neka od njih glase:

  • Da li ste definisali svoje lične dugoročne ciljeve?

  • Da li ste obezbedili sopstvenu finansijsku sigurnost?

  • Kako obezbediti dugoročno uspešno poslovanje kompanije?

  • Zamislite situaciju da danas odlučite da svoju dosadašnju funkciju DIREKTORA prepustite nekom drugom i potom kolektiv obavestite da je od danas novi direktor profesionalni menadžer - vaš prvi saradnik (ili vaš sin/ćerka). U tako zamišljenoj situaciju da li smatrate da vaša kompanija može uspešno da nastavi svoje poslovanje i razvoj (bez vašeg svakodnevnog učešća)?

  • Koje su prepreke da jednog dana direktorsku funkciju prenesete jednom od članova vaše porodice? (Predpostavljam da vaš sin/ćerka nije pripravnik. Ko bi pripravnika imenovao na direktorsko mesto?!)

  • Za slučaj da u porodici nemate mogućnost da odredite i pripremite naslednika koji bi mogao jednog dana da preuzme radno mesto direktora u porodičnoj kompaniji, da li ste za to radno mesto pripremili nekog od svojih prvih saradnika? Kako ste to uradili? Da li je u međuvremenu stekao dovoljno znanja, iskustva i veštine da vas uspešno nasledi na funkciji direktora?

  • Kako će se upravljati (porodičnom) kompanijom kada vi ne budete mogli više da obavljate tu upravljačku ulogu?

  • Želite da obezbedite dugoročnu motivisanost i lojalnost ključnih kadrova koji nisu pravno-formalno članovi vaše porodice. Da li ste razmišljali da prenesete udeo u vlasništvu kompanije nekom od svojih prvih saradnika? Kako biste to uradili?

  • . . . ?

 

 

Poruka osnivaču: za kreiranje IZLAZNE strategije ovo nisu pitanja vaših godina niti opstanka onoga što ste do sada stvorili. Ovim želim da vas navedem da započnete pripremu za najvažniji PLAN u životu! Nema ovde konačnog  odgovora. Namera mi je da vas podstaknem da razgovarate sa onima koji su vam za odluku neophodni i da dođete do odgovora uz koje ćete biti mirniji i spokojniji, danas i ubuduće. Reč je o preseku u vremenu kao takvom, s pogledom u budućnost koja treba da unapredi vaš kvalitet života i što skorije postigne potpuni  balans između zadovoljstva u radu i uživanja u životu,  kako vas, tako i vaših najbližih, i u porodici, i u vašoj kompaniji.

ZDRAVI bili.

 

Miloš Švarc, danas spokojan penzioner, a nekad vlasnik kompanije koju je prodao i radnu karijeru završio kao konsultant Centra za razvoj porodičnih kompanija ASEE i predavač na Adizes SEE Leadership Programu. Tekst napisan 2014 godine.

Previous
Previous

Partnerstvo sa zaposlenima

Next
Next

Lagani letnji tekst o ozbiljnoj temi nasleđivanja